Joss rifle.jpg

2019 Robert Mitchell Rifle Championships - Colorado Springs, CO

Gold Medal - SSG John Joss, Men's Para-SH1 Mixed 50m Rifle Prone event with a score of 1234.8

Silver Medal - 2LT Sarah Beard, Women's 50m 3-Position event with a score of 450.6 


xc worlds.jpg

USATF 10K Cross Country National Championship - Tallahassee, FL

Silver Medal - SGT Emmanuel Bor with a time of 28:53.3

Bronze Medal - SGT Leonard Korir with a time of 28:55.3

4th Place - SSG Hillary Bor with a time of 28:56.9


kim2.jpg

Cyprus Taekwondo Open - Larnaca, Cyprus

Gold Medal - SPC David Kim, Men's 54kg divison with a 4-0 record


Faavesi.jpg

HSBC World Rugby Sevens Series - Sydney, Australia

Silver Medal - SGT Anthony Welmers and SPC Patrick Blair helped Team USA (Men) to a 2nd place finish with a 5-1 record

Bronze Medal - 1LT Kasey McCravey and PFC Joanne Fa'avesi helped Team USA (Women) to a 3rd place finish with a 4-2 record

 

 


sweeney.jpg

Luge World Championships - Winterberg, Germany

World Bronze Medal - SGT Emily Sweeney, Women's Luge Singles event with a combined time of 1:54.38


hafizov.jpg

Dave Schultz Memorial International Tournament - Colorado Springs, CO

Gold Medal - SGT Ildar Hafizov, Men's Greco-Roman 60kg division with a 3-0 record

Gold Medal - PFC Areana Villaescusa, Women's Freestyle 57kg division with a 2-0 record

Silver Medal - SPC Leslie Fuenffinger, Men's Greco-Roman 60kg division with a 2-1 record

Silver Medal - SGT Lucas Sheridan, Men's Greco-Roman 97kg division with a 2-1 record

Silver Medal - 1LT Toby Erickson, Men's Greco-Roman 130kg division with a 1-1 record

 


welmers.jpg

HSBC World Rugby Men's Sevens Series - Hamilton, New Zealand

Silver Medal - SGT Anthony Welmers, SPC Patrick Blair along with Team USA finished with a 5-1 record


bor2.jpg

2019 Great Sterling Cross-Country Championships - Sterling, Scotland

Gold Medal - SSG Hillary Bor, Men's Elite 8k event with a time of 23:48


marks.jpg

2018 U.S. Paralympics National Para Swimmings - Tucson, AZ

SSG Elizabeth Marks

Gold Medal - Women 100 LC Meter Breaststroke Multi-Class SB7 with a time of 1:44.21

Gold Medal - Women 100 LC Meter Backstroke Multi-Class S8 with a time of 1:26.80

Silver Medal - Women 50 LC Meter Freestyle Multi-Class S8 with a time of 33.57

 


sam.jpg

2018 Modern Pentathlon National Team Qualifier #1 - Colorado Springs, CO

Gold Medal - PFC Samantha Achterberg, Women's individual event with a score of 1,366

Gold Medal - SPC Amro Elgeziry, Men's individual event with a score of 1,470


GRAHAM1.jpg

2018 USA Boxing National Championships - Salt Lake City, UT

Gold Medal - SSG Naomi Graham, Women's 75kg division with a record of 2-0

Silver Medal - SGT Adrian Tillman, Men's 91kg division with a record of 2-1


shooting.jpg

2018 Winter Rifle/Pistol Championships - Colorado Springs, CO

Gold Medal - SGT Nickolaus Mowrer, Men's 10m Air Pistol event with a score of 1163

Gold Medal - 2LT Sarah Beard, Women's 3-Position 50m event with a score of 2364

Silver Medal - SGT Nickolaus Mowrer, Men's 3-Position 50m event with a score of 2348

Silver Medal - CPT Matthew Rawlings paired with PFC Stith (USAMU), Mixed Team 10m Air Rifle event with a final score of 492.6

Silver Medal - SSG Kevin Nguyen, Mixed 10m Air Rifle Prone SH3 event with a score of 1243.3

Bronze Medal - 2LT Sarah Beard paired with SFC Norton (USAMU),Mixed Team 10m Air Rifle event with a final score of 431.6

Bronze Medal - SFC Shaun Tichenor, Men's 10m Air Pistol SH1 event with a score of 1072

Bronze Medal -  SGT Nickolaus Mowrer paired with civilian athlete Natalia Tobar, Mixed Team 10m Air Pistol event with a final score of 405.8


thumbnail.jpg

HSBC Rugby 7's World Series - Dubai, UAE

Silver Medal - SPC Cody Melphy w/ Team USA, Men's event with a 4-2 record
4th Place - PFC Ashlee Byrge and PFC Joanne Fa'avesi w/ Team USA, Women's event with a 3-3 record


sweeney.jpg

Luge World Cup - Whistler, Canada

Bronze Medal - SGT Emily Sweeney, Women's Singles event with a time of 1:17.321


Naomi3.jpg

2018 AIBA Boxing World Championships - New Delhi, India

World Bronze Medal - SSG Naomi Graham, Women's 165 lbs. division with a 2-1 record


kim.jpg

Taekwondo French Open - Paris, France

Gold Medal - SPC David Kim, Men's 54kg division with a 5-0 record


Beard 1.jpg

2018 Shooting Championship of the America's - Guadalajara, Mexico

Gold Medal - 2LT Sarah Beard, Women's 50M Three-Position event earning an Olympic slot for Team USA with a final score of 450.8

Gold Medal - 2LT Sarah Beard paired with civilians Mackensie Martin and Rachel Garner, Women's 50M Three-Position Team event with a combined score of 3502

Gold Medal - 2LT Amber English, Women's Skeet event, earning an Olympic slot for Team USA with a final score of 55

Gold Medal - 2LT Amber English paired with civilians Kimberly Rhode and Caitlin Connor, Women's Skeet Team event with a combined score of 355


Shooting -Mowrer.jpg

2018 Shooting Championship of the America’s - Guadalajara, Mexico

Gold Medal - SGT Nickolaus Mowrer, Men’s 10M Air Pistol Team event paired with civilians James Hall and Jack Leverett with a combined score of 1717

Gold Medal - SPC Bryant Wallizer, Men’s 10M Air Rifle Team event paired with civilians Dempster Christenson and Lucas Kozeniesky with a combined score of 1868.8

Gold Medal - 2LT Sarah Beard, Women’s 10M Air Rifle Team event paired with civilians Alison Weisz and Minden Miles with a combined score of 1876.5


5k Nationals - Chelimo.jpg

2018 USA Track and Field 5K National Championship - New York, NY

Gold Medal - SPC Paul Chelimo, Men’s Division with a time of 13:45


2018 Copa America - Garza.jpg

2018 Copa America Para-Soccer Championships - Quito, Ecuador

Bronze Medal – 1LT David Garza along with Team USA, with an overall record of 3-2


43321882_10157847240843574_2449534249657696256_n.jpg

2018 Army Ten-Miler - Washington D.C.

Gold Medal - SPC Frankline Tonui, Men's Division with a time of 50:23

Gold Medal - SPC Susan Tanui, Women's Division with a time of 56:33

Silver Medal - SGT  Evans Kirwa, Men's Division with a time of 50:23

Bronze Medal - SPC Girma Mechaso, Men's Division with a time of 50:30

6th Place - CPT Robert Cheseret, Men's Division with a time of 51:52